Elbrus narciarstwo w CCCP… Wspomnień czar…

Zasmakowałem tego…1

Elbrus najwyższy szczyt Kaukazu. Położony w zachodniej części głównego łańcucha Kaukazu, na terenie Kabardo-Bałkarii w Rosji niedaleko granicy z Gruzją. W roku bodajże 1983 czy 1984 byłem na wyjeździe narciarskim na tej górze Kaukazu.

Elbrus mapa

Teraz trochę wspomnień z historii wyjazdu na Elbrus, na ile pozwoli moja pamięć. Organizacja i wyjazd był z Rzeszowa. Autokar do Lwowa /wtedy ZSRR/. Samolot do Mineralnych Wód, no i potem do celu ok. 180 km czymś, co oni nazywali autobusem. Czegiet to nasz cel i hotel w którym zamieszkiwali wtedy Innostrańcy, czyli obcokrajowcy oraz oficjele Radzieccy.

Granica, no i się zaczęło, najpierw kontrola WOP–istów, czyli sprawdzanie ówczesnych paszportów, czyli wkładek paszportowych. Groźne spojrzenia raz w paszport, raz na delikwenta i tak kilka razy. Buch upragniony stempel. Ale to tylko preludium. Teraz Ci, od których zależało to, czy wyjazd będzie udany, czyli celnicy. Gdzie oni nie wkładali w autokar tych sowich drutów. Oczywiście staliśmy na kanale.

Potem wszyscy zabrali bagaże i udali się na kontrolę do hali odpraw. Sprzęt został w autokarze. Przeszukań, które oni robili mogliby się od nich uczyć obecni antyterroryści. Głównie szukali dolarów, kosmetyków i innych pierdów. Gdzieś w połowie przeszukiwania grupy kazano nam wracać do autobusu. Okazało się, że jechał z nami ktoś „ważny” i zaniechano dalszej kontroli.

Lwów samolot do Mineralnych Wód. Pasażerowie: ludzie, ptaki, kury i inne zwierzęta w klatkach i luzem. Tego się nie da opisać, to trzeba było widzieć. Samolot był traktowany jak autobus czy pociąg. A tak jak były taktowany, to taki był jego stan wizualny i techniczny, jak w/w środków lokomocji w tamtych czasach i systemie politycznym. Stewardessy, nie pamiętam czy były, ale jeśli nawet to albo brzydkie, albo się nie pojawiały. No skoro piszę ten tekst to tyle było udanych lądowań, co startów. W obie strony oczywiste. No myślałem, że najgorsze za nami, ale się grubo myliłem… Autokar „klimatyzowany”, z filtrami na powietrze w postaci naszych chusteczek, czapek i innych szmatek na ustach, a przed nami prawie 200 km jazdy. To była jazda… CDN

ZN Zbigniew Noworol kosz SKI Surf Tenis

Zbigniew Nora Piasecki…

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *